Dobre rady jak leczyć zęby - Dla dentystów

Leczenie kanałowe pod mikroskopem Chorzów

Jeżeli twój stomatolog będzie blisko ciebie

Czy wiesz, jak należy oceniać gabinet dentystyczny i po czym poznać, że jest on tym miejscem, w którym powinieneś poddać się leczeniu swoich zębów? Pacjenci, którzy bez żadnego strachu dbają o uzębi

Dobre rady jak leczyć zęby - Dla dentystów Leczenie kanałowe pod mikroskopem Chorzów
enie, mieli to szczęście, że trafili na dobrych specjalistów. Ty też jednak możesz do nich dołączyć i to niezależnie od tego, jakie są twoje obecne doświadczenia z dentystami. Kieruj się przede wszystkim opiniami innych ludzi i wybieraj lekarzy "z polecenia". Zwykle to oni okazują się najlepsi.

Z pomocą tej metody, polegającej na szukaniu, sprawdzeniu i weryfikowaniu opinii innych pacjentów, będziesz w stanie bardzo szybko znaleźć dla siebie dobry gabinet dentystyczny. Od razu skoncentruj się jednak na tych placówkach, które działają w twoim mieście. Jeżeli mieszkasz w Warszawie, Krakowie czy Wrocławiu, możesz jeszcze bardziej sprecyzować swój zakres poszukiwań i sprawdzić tylko te gabinety, które występują niedaleko twojego domu bądź miejsca zamieszkania. Jeżeli twój stomatolog będzie blisko ciebie, łatwiej będzie ci się do niego wybrać. Jest to o dziwo bardzo ważne, bo wtedy zminimalizujesz ryzyko, że w ostatniej chwili - chociażby z powodu lęku - odwołasz wizytę.


Jak przełamać lęk przed dentystą?

Lęk przed dentystą jest jedną z najczęściej diagnozowanych fobii. Szacuje się, że cierpi na niego nawet połowa dzieci i młodzieży, ale choć z wiekiem fobie przeważnie mijają, akurat ten typ potrafi utrzymywać się nawet w dorosłym życiu. Gdy gabinet stomatologiczny i sam stomatolog stają się źródłem trudnego do wyjaśnienia strachu oraz łączących się z nim objawów somatycznych, takich jak przyspieszony oddech czy szybkie bicie serca oraz nadmierna potliwość, dbanie o zęby stanie się niemalże niewykonalne. Na szczęście każdą fobię można zwalczyć. Pomocne okażą się tutaj techniki relaksacyjne oraz dobra psychoterapia.

Dentysta to taki lekarz, jak każdy inny i z tego należy od razu zdać sobie sprawę. Błędne myśli powstające w głowie często są skutkiem utrwalenia pewnych nieprawidłowych przekonań. Należy raz jeszcze się im przyjrzeć i je podważyć, by wyrobić sobie nowe - prawidłowe już - przekonania na temat leczenia zębów. Gabinet dentystyczny warto też odwiedzać jak najczęściej mimo swoich lęków i strachów. W leczeniu fobii bardzo ważne jest bowiem to, aby na spokojnie i powoli oswajać się ze źródłem przykrych objawów.


A musisz wiedzieć że niewyleczone zęby

Stan zębów w dużej mierze decyduje i o twoim zdrowiu, i o twoim wyglądzie. Zdając sobie z tego sprawę, powinieneś chcieć zrobić wszystko dla swojego uzębienia. Nawet jeśli dentysta wywołuje u ciebie pewien lęk, musisz go - chcąc nie chcąc - odwiedzać, bo takich wizyt nic nie jest w stanie ci zastąpić. Zadbaj więc w pierwszej kolejności o absolutne podstawy. Regularne kontrole stomatologiczne są znacznie ważniejsze od skomplikowanych zabiegów, na które nierzadko przeznaczasz olbrzymie pieniądze.

Jedynie gabinet dentystyczny pozwoli ci cieszyć się pięknym, zdrowym i pełnym uzębieniem. A musisz wiedzieć, że wraz z upływem lat stajesz się coraz bardziej podatny na utratę zębów. Im bardziej będziesz o nie dbać, tym mocniej zminimalizujesz to ryzyko. Pamiętaj więc, by gabinety dentystyczne odwiedzać regularnie, czyli chodzić do nich przynajmniej raz na pół roku. Jeżeli natomiast poczujesz tylko, że boli cię ząb, nie zwlekaj z umówieniem się na wcześniejszą wizytę. Im szybciej twój stomatolog cię zobaczy, tym prędzej będzie mógł ci pomóc. A musisz wiedzieć, że niewyleczone zęby zazwyczaj doprowadzają do poważnych powikłań.


Co zatem w takim przypadku robić?

Rzeczą oczywistą jest, że wszyscy powinniśmy odwiedzać gabinet dentystyczny regularnie, choćby tylko po to, aby kontrolować stan swojej jamy ustnej, a w szczególności - zębów i dziąseł. Niestety, tylko teoretycznie jest to oczywistością, ponieważ wielu ludzi z rozmysłem unika wizyt u dentysty. Czy jednak to sam dentysta jest dla nich tak straszną postacią, że boją się do niego przyjść i oddać zdrowie swoich zębów w jego ręce? Najczęściej, nie. Stomatolog wiąże się jednak dla tych osób z niezbyt dobrymi skojarzeniami, a często wspomnienia, jakie te osoby pielęgnują z pobytu na fotelu dentystycznym, również nie pomagają. Co zatem, w takim przypadku, robić? Jeśli osoba z naszego najbliższego otoczenia nie chce się udać na choćby rutynową kontrolę u dentysty? Możemy prosić, grozić, straszyć... Jednak, najprawdopodobniej, nie przyniesie to pożądanych skutków. Najlepiej w takiej sytuacji porozmawiać z kimś, kto ma obawy i spróbować go zrozumieć, a następnie postarać się wyjaśnić, że jego strach jest irracjonalny i nie ma żadnego uzasadnienia (może poza niezbyt miłymi wspomnieniami z poprzednich wizyt).



© 2019 http://dla-dentystow.lesnazagroda.com.pl/