Sprawdzone metody jak znaleźć dentystę w Cieszynie - Dla dentystów

dobrydentysta.cieszyn.pl

Czemu służy rentgenodiagnostyka stomatologiczna

Zdjęcie rentegenowskie, w skrócie zwane RTG, jest dwuwymiarowym obrazem rejestrowanym podczas prześwietlenia wiązką promieniowania. RTG jest często używane w wielu dziedzinach medycyny, ponieważ jest jednym z na

Sprawdzone metody jak znaleźć dentystę w Cieszynie - Dla dentystów dobrydentysta.cieszyn.pl
rzędzi diagnostycznych. Nie powinno więc dziwić, że RTG jest używane również w stomatologii, za pomocą którego prześwietla się jamę ustną pacjenta. Rentgenodiagnostyka stomatologiczna jest jednym z najdokładniejszych i najbardziej precyzyjnych narzędzi do diagnozowania stanu uzębienia pacjenta. Dobrze wyposażone gabinety stomatologiczne posiadają w swojej ofercie diagnostykę wykonywaną za pomocą zdjęć RTG. Wykonanie zdjęcia RTG jamy ustnej pozwala na przyjrzenie się strukturze zębów i ich korzeni, a panoramiczne zdjęcie umożliwia przyjrzenie się całemu zgryzowi. Rentgenodiagnostyka stomatologiczna może być przeprowadzona tylko dzięki odpowiedniemu specjalistycznemu sprzętowi, jeśli więc udajemy się do gabinetu stomatologicznego dobrze jest upewnić się, że dany gabinet posiada opcję wykonania zdjęcia RTG.


Powstawanie próchnicy zębów

Próchnica zębów jest jedną z najczęstszych chorób atakujących zęby oraz najczęstszą przyczyną leczenia stomatologicznego. Próchnica zębów jest zakaźną chorobą bakteryjną, która powoduje tak zwaną demineralizację substancji nieorganicznych oraz protolizę substancji organicznych. Powodem powstawania próchnicy jest działanie kwasów wytwarzanych przez bakterie w płytce nazębnej w wyniku metabolizmu cukrów, zarówno zewnątrz, jak i wewnątrzustrojowych. Można wyróżnić cztery czynniki, inaczej przyczyny, powstawania próchnicy. Czynniki te muszą wystąpić jednocześnie i każdy z nich jest niezbędny, ale nie wystarczający aby powstała próchnica. Tymi czynnikami, które powodują chorobę zwaną próchnicą zębów, są kolejno bakterie, cukry, podatność zębów oraz czas. Takie czynniki, jak czas, bakterie oraz cukry wydają się być oczywiste, jednak istotna jest także podatność zębów, która jest cechą indywidualną przez co zapadalność na próchnicę będzie się różnić u poszczególnych osób. Warto dbać o codzienną higienę zębów oraz wizyty kontrolne u stomatologa, żeby zmniejszyć ryzyko powstania próchnicy.


Czym jest endodoncja

Endodoncja jest jedną z dziedzin tak zwanej stomatologii zachowawczej, której celem jest profilaktyka oraz leczenie ubytków spowodowanych próchnicą. Endodoncja stomatologiczna to nic innego, jak dział zajmujący się leczeniem kanałowym zęba. Leczenie kanałowe polega na usunięciu zainfekowanych tkanek miazgi zęba z komory oraz kanałów zęba. Po usunięciu zaatakowanych przez próchnicę tkanek, miejsca te się odpowiednio czyści i dezynfekuje, żeby następnie wypełnić kanały specjalnym materiałem. Endodoncja mikroskopowa jest po prostu leczeniem kanałowym z użyciem mikroskopu, co pozwala na dokładniejsze czyszczenie i wypełnienie kanałów zęba. Wiele gabinetów stomatologicznych oferuje zabiegi z zakresu endodoncji mikroskopowej. Leczenie kanałowe zębów ma na celu zachowanie zainfekowanego zęba bez konieczności jego wyrywania, ponieważ zainfekowane zmianami próchnicowymi tkanki nie zregenerują się. Do wykonywania zabiegów z endodoncji mikroskopowej potrzebny jest specjalistyczny sprzęt umożliwiający właściwe przeprowadzenie leczenia.


Lekarz dentysta

Współcześnie istnieje wiele zawodów, do których wykonywania potrzebne są określone kwalifikacje. Jednymi z zawodów, które wymagają odbycia określonej edukacji żeby zdobyć prawa do ich wykonywania są wszelkie zawody medyczne. Stomatologia, która jest jednym z działów medycyny, również wymaga od kandydata ukończenia odpowiednich studiów, żeby mógł pracować jako lekarz dentysta. Stomatolog, inaczej nazywany także dentystą, zajmuje się leczeniem, profilaktyką oraz diagnozowaniem chorób zębów, jamy ustnej i okolic przyległych. Istnieje wiele specjalizacji stomatologicznych, które zajmują się określonym zakresem działań dotyczących stomatologii. Żeby zostać lekarzem dentystą konieczne jest ukończenie pięcioletnich studiów magisterskich, a pełne prawo do wykonywania zawodu dentysta otrzymuje po zdaniu specjalnego egzaminu. W zależności od wybranej na studiach specjalizacji lekarz dentysta może się zajmować danym działem stomatologii. Możliwe jest ukończenie kilku różnych specjalizacji poszerzających zakres wykonywanych obowiązków.



© 2019 http://dla-dentystow.lesnazagroda.com.pl/